V dňoch 18.-19.mája 2019 sa v Brezne uskutočnilo druhé podujatie tohtoročného európskeho šampionátu ENDURO jednotlivcov. V centre horehronia sa stretlo 107 jazdcov z 11-tich krajín európy medzi, medzi ktorými sa v jednotlivých triedach a kategóriách úspešne predstavilo i 11 slovenských jazdcov. Spolu s ME sa v Brezne išlo i štvrté podujatie seriálu MM SR a Slovenského pohára enduro SMf 2019.

Brezno a organizujúci klub BMT Brezno pod vedením Petra Belka pripravila pre viac ako 200 jazdcov štartujúcich v majstrovstvách Európy a v našom medzinárodnom majstráku a Slovenskom pohári, ktorý išli súčasne s kontinentálnym šampionátom nezabudnuteľné chvíle krásneho klasického endura, čo v závere vysoko ohodnotila i medzinárodná jury a zástupcovia zúčastnených krajín. Už lokalizácia centra depa a parkoviska súťažných motocyklov na námestí v Brezne bola veľmi atraktívna. Trate oboch súťažných dní boli síce na jednej strane náročné, ale na strane druhej boli vynikajúcim príkladom klasického prírodného endura. Niektoré úseky síce musel organizátor z dôvodu nepriaznivého počasia upraviť a zmeniť, ale všetko sa zvládlo a všetci sa už tešia na návrat ku klasickému enduru na Slovensku.

Počasie a nástrahy trate naozaj preverili pripravenosť jazdcov a motocyklov a to hlavne kategóriách juniorov a žien. Napríklad v prvý súťažný deň došlo do cieľa len 70 zo 107 štartujúcich v ME. Seriál ME enduro sa skladá vždy z dvoch samostatne bodovaných súťažných dní a priamo na podujatí sa body oboch dní sčítavajú do konečného poradia jednotlivých tried a kategórii.

Slovensko malo zastúpenie v triedach Junior E1 kde štartovali Martin Giertl (#107), Marian Gazdík (#108), Jakub Zahustel (#112), v triede 250 2T sa predstavila taktiež trojica slovenských jazdcov Thomas Hostinský (#301), Patrik Halgaš (#308) , Tomáš Zboran (#309), v triede nad 250 2T Miroslav Ševela (#358), v kubatúre nad 250 4T Erik Mikuš (#461) v triede Over 250 4T, v seniorskej triede to bol so št.číslom #506 Radek Bohuslav a medzi ženami Katarína Juríčková (#558) a Gabrielou Čipkovou (#563).

Naši juniori sa v Brezne medzi juniormi triedy E1 nestratili. Takmer domáci jazdec Martin Giertl zaznamenal cez víkend svoje najlepšie umiestnenie, keď v celkovom hodnotení triedy Junior E1 skončil v sobotu i v nedeľu na treťom mieste, čo mu v súčte vynieslo bronzovú priečku. Jakub Zahustel sa vrátil do kolotoča enduro podujatí po zranení taktiež celkom úspešne. V sobotu skončil na piatom a v sobotu na šiestom mieste, t. j. v celkovom hodnotení danej triedy mu v Brezne patrilo 6.miesto. Tretí z našich juniorov najmladší Marián Gazdík ( 17 rokov) si pri svojom prvom štarte na ME vyjazdil mv sobotu 7. a v nedeľu 8.miesto čo mu v súčte vynieslo celkovo 7. priečku v triede Junior E1. Pre všetkých to boli hlavne veľké skúseností do ďalšieho športového obdobia. Zvíťazil Rony Kytonen z Fínska.

V silnejšej juniorskej triede E2-3 zvíťazil i absolútny víťaz bez rozdielu triedy Kryštof Kouble z ČR. V najmladšej a v objeme motocykla najslabšej triede juniorov do 21 rokov putuje z Brezna prvenstvo do Švédska – zvíťazil Max Ahlin.

V triede 250-tiek 2T sa v sobotu najviac darilo nášmu jazdcovi Thomasovi Hostinskému, ktorý zvíťazil. V nedeľu mal však Thomas v meranom teste problémy s motocyklom a tak skončil na šiestom mieste, čo stačilo na tretie miesto za oba súťažne dni v Brezne. Thomas Hostinský je po dvoch podujatiach priebežne vedúcim jazdcom ME triedy 250 2T.

Ešte lepší výsledok si v Brezne vyjazdil Patrik Halgaš, ktorý skončil v sobotu na treťom mieste a v nedeľu dokonca na mieste druhom a tak si z Brezna do neďalekej Nemeckej odváža pohár za druhé miesto v ME v triede 250 2T. Hneď za Patrikom na štvrtom mieste v Brezne skončil Tomáš Zboran, ktorý sa v minulom roku taktiež pasoval so zraneniami. Tomáš si v sobotu vyjazdil piate a v nedeľu tretie miesto. V triede 250cc 2T sa na Slovensku na najvyšší stupienok postavil nestor európskeho i svetového endura Maurizio Micheluz z Talianska.

Miroslav Ševela štartujúci v triede nad 250cc 2T mal bohužiaľ v sobotu pád a pre zranenie i technické problémy s motocyklom do nedeľňajších pretekov nenastúpil. Prajeme mu skoré uzdravenie. Víťazom triedy nad 250cc 2T sa stal český jazdec Jiří Hádek. Obdobne i Erik Mikuš po sobotňajšom páde musel zo súťaže v triede nad 250cc 4Todstúpiť. Víťazom tejto triedy bol Albin Elowson zo Švédska.

Medzi seniormi štartoval jediný slovenský jazdec Radek Bohuslav, ktorý v sobotu skončil na 4.mieste, avšak v nedeľu, napriek peknému priebežnému druhému miestu, pre technické problémy motocykla nedojazdil. V súčte dvoch súťažných dní skončil v Brezne na 7.mieste. Zvíťazil poľský jazdec Sebastián Krywult.

Asi najťažšie to bolo v Brezne pre dievčata. Museli na trati tvrdo bojovať a taktiež si navzájom pomáhať. Veď len 3 z 13-tich štartujúcich dojazdili bez trestných bodov. Avšak ani tu sa naše dievčatá nestratili. Katarína Juríčková sa v sobotu veľmi dobre popasovala s nástrahami trate a skončila na krásnom druhom mieste za Nieve Holmes z Veľkej Británie. Gabika Čipková skončila v sobotu 9-ta. V nedeľu bola trať po nočných dažďoch veľmi náročná. V cieli bolo klasifikovaných len 5 dievčat, medzi nimi Katka na piatom mieste. Bohužiaľ Gabika bola v druhej osemčlennej skupine, ktorá nestihla časový limit na dojazd. V súčte oboch súťažných dní skončila Katka na krásnom treťom mieste. Gabika čipková obsadila 9.miesto. Pre obe naše dievčatá to bola veľká a hlavne ťažká škola pred pripravovaným štartom na ISDE 2019 v Portugalsku. Pred Katkou na druhom mieste skončila Nieve Holmes (GB) a víťazkou sa stala Rossat Audrey z Francúzska.

Prvý súťažný deň – v sobotu v celkovom hodnotení bez rozdielu triedy zvíťazil Švéd Albin Elowson pred českým jazdcom Kryštofom Koublem a ďalším Švédom Mikaelom Perssonom. V nedeľu, v druhý súťažný deň patrilo prvenstvo v absolútnom poradí českému juniorovi Koublemu, potom čo Elowson musel predčasne skončiť pre poškodenie prevodovky. Taktiež tretí zo soboty Švéd Persson v nedeľu nedojazdil pre poruchu motocykla a tak za Koublem boli v nedeľu absolútne 19-ročný junior Rony Kytönen z Fínska a Jed Etcheles z Veľkej Británie. Z našich jazdcov sa najlepšie v sobotu umiestnil Thomas Hostinský na 7.mieste a v nedeľu Patrik Halgaš na mieste šiestom.

Kryštof Kouble vyhral absolútne i v súčte oboch súťažných dní, z našich jazdcov na najvyššej priečke absolútne figuruje Patrik Halgaš na 6.mieste.

Kompletné výsledky ME enduro Brezno nájdete na stránke http://www.smf.sk/enduro-a-relly-vysledky/ a taktiež na stránke http://www.fim-europe.eu/events/709, kde je i priebežné poradie ME enduro po dvoch podujatiach sezóny 2019.

Tretie podujatie seriálu ME sa uskutoční 29.-30.6.2019 v Lotýšsku.

S nástrahami trate v Brezne sa okrem jazdcov ME popasovala i necelá stovka jazdcov tried MM SR a Slovenského pohára. Kompletné výsledky jednotlivých tried MM SR a SP sú zverejnené na stránke: http://www.smf.sk/enduro-a-relly-vysledky/.

Záverom chceme vyzdvihnúť prácu organizujúceho BMT teamu, ktorý pripravil pre všetkých zúčastnených veľmi krásne „enduro" podujatie. Chcem poďakovať i mestu Brezno, bez ktorého pomoci by organizátor zaiste nemohol pripraviť tak náročné podujatie.

zdroj: TS-smf.sk