Vyhrali Francúzi, Slováci sa prebojovali do finále

Veľká Británia potvrdila svoju povesť daždivej krajiny a zatiahnutou oblohou, dažďom a blatom poznačila aj svetový motokrosový sviatok, majstrovstvá sveta družstiev, teda motokros národov.

71. ročník motokrosu národov sa po 11 rokoch opäť konal na britských ostrovoch, v Matterley Basin. Práve na túto trať majú slovenskí motokrosári dobré spomienky, pretože pred spomínanými 11 rokmi sa slovenský národný tím v zložení Martin Kohút, Tomáš Bučenec a Tomáš Šimko dokázal prebojovať až do finále a chalani vtedy skončili na celkovo 15. priečke. Tento rok bolo na svetový šampionát družstiev prihlásených 39 národných tímov a opäť medzi nimi nechýbali ani slovenské farby. Zo „starého" družstva sa do Matterley Basin vrátil Tomáš Šimko (MXGP), doplnili ho Richard Šikyňa (MX2) a Tomáš Kohút (MX Open). Kvalifikačné jazdy Slováci nevyužili podľa predstáv a medzi 19 tímov postupujúcich do nedeľného finále sa neprebojovali. Stále však zostávala voľná jedna miestenka... V hlavnom finále totiž štartuje dvadsiatka najlepších tímov a posledné voľné miesto čakalo na víťaza tzv. B-finále. V ňom naši chalani porazili nielen trému, ale aj súperov a týmto víťazstvom sa prebojovali až do hlavného finále. Tomáša Šimka po páde v prvej jazde potrápilo rameno a kvôli tomuto zraneniu nakoniec v druhej jazde neštartoval. Slovenskému tímu nakoniec patrila celková 19. priečka, zvíťazilo francúzske društvo v zložení Gautier Paulin, Christophe Charlier, Romain Febvre. Za nimi sa umiestnili tímy Holandska a domácej Veľkej Británie.