MM SR countrycross Žaškov 2018

Sezóna Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v Endure a Countrycrosse sa nachádza už vo svojej druhej polovici, keď sa v dňoch 7. a 8. júla konali preteky countrycross v Žaškove.

Piatkové nepriaznivé počasie neodradilo pretekárov a do podujatia sa prihlásilo 204 súťažiacich, ktorí si prišli vyskúšať domovskú trať nášho najznámejšieho reprezentanta Štefana Svitka. Oproti minulému roku prerobená Žaškovská dráha bola veľmi zaujímavá pre pretekárov a na svoje si prišli aj diváci, ktorí videli niekoľko pekných súbojov vo všetkých kategóriách. Aj napriek dažďu piatok pred pretekmi bola trať veľmi rýchla, ale zároveň aj technická. Pretekári si museli poradiť s blatovými brodmi, hlbokými drážkami alebo náročnými zjazdami v lesnej časti. Prví na trati si museli poradiť s čerstvým blatom, ktoré sa počas dňa z vyjazdilo, povrch obschol a tak sa zrýchľovali aj časy odjazdených kôl.

V nedeľu sa do pretekov zapojili aj štvorkolky, ktoré súperili na kratšej variante trate v dvoch kategóriách Q1 a Q2. V prvej z kategórií Quad 1 zvíťazil Juraj Varga (SVK). V kategórií Quad 2 získal prvé miesto Miroslav Brezina (SVK).

V Absolútnom hodnotení získal prvé miesto domáci pretekár a hlavný organizátor Štefan Svitko (SVK), ktorý rovnako bezkonkurenčne zvíťazil aj v triede MM SR E2. V triede MM SR E1 získal prvé miesto Martin Giertl (SVK) a v triede MM SR E3 zvíťazil Miroslav Ševela (SVK).

V triede MM SR Junior zvíťazil Patrik Halgaš (SVK). V triede MM SR kadet si počas oboch dní vybojoval prvé miesto a teda aj plný počet bodov Marek Vierik (SVK). V triede MM SR Dorast zvíťazil Miroslav Madigár (SVK).

V triede MM SR Ženy získala prvé miesto Gabika Čipková (SVK), ktorá počas oboch dní nedala svojím súperkám šancu.

V triede MM SR Veterán získal prvé miesto český pretekár Martin Gottvald (CZE). V triede Supereterán si vybojoval prvenstvo Květoslav Kovář (CZE).

V triede Slovenský pohár E1 zvíťazil Tomáš Čipka (SVK), v triede Slovenský pohár E2 získal prvé miesto Peter Kolár (SVK) a v triede Slovenský pohár E3 získal prvé miesto Daniel Neumann (CZE).

V tride Hobby E1 zvíťazil Patrik Mikuš (SVK), v triede Hobby E2 získal prvé miesto Michal Adamik (SVK) a v triede Hobby E3 zvíťazil Boris Vlha (SVK).

V triede Regionál si spomedzi všetkých nelicenčných pretekárov prvé miesto vybojoval Andrej Janoviak (SVK).

V súťaži tímov získal prvé miesto BAMU & RKS Moto Team v zložení: Štefan Svitko, Rastislav Kokavec, Martin Giertl, Ivan Belko, Peter Murgaš (všetci SVK).

Preteky v Žaškove dopadli na výbornú, pretekári s veľkým množstvom divákov popri trati vytvorili peknú kulisu a zaujímavý závod. Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným, sponzorom a v neposlednom rade organizátorom, ktorí si dali záležať na prípravách a pripravili podujatie na úrovni.

Sezóna SMF 2018 pokračuje podujatím Enduro 14. a 15. júla. v Lovčici.